Makaleler

YENİ MALİKİN GEREKSİNİMİ SEBEBİYLE TAHLİYE

YENİ MALİKİN GEREKSİNİMİ SEBEBİYLE TAHLİYE

4/28/2022 10:22:44 PM

Türk Borçlar Kanunu madde 310’a göre, kiralanan taşınmaz herhangi bir sebeple el değiştirirse yeni malik kira sözleşmesinin tarafı olur. Kiracıyı koruyan bu hükme karşılık Türk Borçlar Kanunu madde 351 hükmüyle yeni malik korunmak istenmiştir. Bu hükme göre; yeni malik, kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, kira sözleşmesini sona erdirebilir. Bu yazımızda yeni malikin gereksinimi sebebiyle kira sözleşmesinin feshedilmesinin şartları ve görevli ve yetkili mahkeme konuları incelenecektir.

DEVAMI

KİRA SÖZLEŞMESİ BİTMEDEN EVDEN/İŞYERİNDEN ÇIKMAK

KİRA SÖZLEŞMESİ BİTMEDEN EVDEN/İŞYERİNDEN ÇIKMAK

4/28/2022 6:58:24 PM

Kira sözleşmeleri iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerdir. Sözleşme süresince kiraya veren kiralanan evi/işyerini kullanıma elverişli halde bulundurmakla yükümlüyken, kiracı da sözleşme süresince kararlaştırılan kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Ancak günlük hayatta kiracılar, daha iyi bir ev buldukları veya mevcut kira ilişkisinden memnun olmadıkları gibi çeşitli nedenlerle, kira sözleşmesi bitmeden evden/işyerinden çıkmak isteyebilmektedir. Bu yazımızda kira sözleşmesi bitmeden evden/işyerinden nasıl çıkılır, sonuçları ne olur, kiracının yerine getirmesi gerekenler nelerdir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

DEVAMI

SIFIR ARACIN AYIPLI OLMASI

SIFIR ARACIN AYIPLI OLMASI

4/26/2022 9:28:32 PM

Sıfır alınan bir araçta üretim hatası bulunması, boyalı çıkması, kilometre göstergesiyle oynanmış olması gibi sıfır araçta bulunmaması gereken hatalar ve durumlara sıfır aracın ayıplı olması denir. Satın alınan sıfır aracın ayıplı olması halinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketicinin, yani ayıplı aracı satın alan kişinin sahip olduğu seçimlik haklar mevcuttur. Alıcı, satın aldığı sıfır aracın ayıplı çıkması halinde bu seçimlik haklardan istediğine başvurabilir. Bu yazımızda sıfır aracın ayıplı olması halinde alıcının hangi haklara sahip olduğu incelenecektir.

DEVAMI

ADLİ SİCİL ve ARŞİV KAYDI NASIL SİLİNİR?

ADLİ SİCİL ve ARŞİV KAYDI NASIL SİLİNİR?

4/26/2022 9:22:35 PM

Halk arasında “sabıka kaydı” olarak da bilinen “adli sicil kaydı”, kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerinin, mahkûmiyet bilgilerinin tutulduğu kayıtlardır. Bu kayıtlar, insanların hayatlarının herhangi bir bölümünde önlerine çıkabilmekte, kişisel, sosyal ve iş hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bazı şartların varlığı halinde adli sicil ve arşiv kaydının silinmesini isteyebilirler. Bu çerçevede, bu yazımızda adli sicil (sabıka) ve arşiv kaydı nedir, bu kayıtlarda neler yer alır, adli sicil ve arşiv kayıtları ne zaman silinir, nasıl silinir, arşiv bilgileri nasıl istenir, adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinme şartları nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

DEVAMI