Makaleler

KARŞILIKSIZ ÇEK NEDİR ve NASIL TAHSİL EDİLİR?

KARŞILIKSIZ ÇEK NEDİR ve NASIL TAHSİL EDİLİR?

4/25/2022 8:14:09 PM

Çek, bir kıymetli evrak ve bir kambiyo senedidir. Çekin temelinde bir havale ilişkisi yatar. Çeki düzenleyen kişi yani keşideci muhatap bankaya, çeki elinde bulunduran yetkili hamile çek bedelini ödemesini emreder. Çeki elinde bulunduran kişi, ibraz süresi içerisinde çeki muhatap bankaya vererek çeki düzenleyen kişinin banka hesabından çek bedelinin kendisine verilmesini ister. Çekin muhatap bankaya ibrazında çek hesabında para bulunmuyorsa “karşılıksız çek” söz konusu olur. Bu yazımızda karşılıksız çekin ne olduğu, karşılıksız çekin nasıl tahsil edileceği ve karşılıksız çekte sorumluluk konuları incelenecektir.

DEVAMI

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA SİGORTA ve MADDİ- MANEVİ TAZMİNAT

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA SİGORTA ve MADDİ- MANEVİ TAZMİNAT

4/25/2022 8:10:34 PM

En az bir motorlu aracın katıldığı bir kazada can kaybı yaşanması durumunda, meydana gelen maddi ve manevi zararların giderilmesi için zarara uğrayan kişiler tarafından trafik kazasında sorumluluğu bulunanlara karşı tazminat talebinde bulunulabilir. Bu yazımızda, ölümlü trafik kazalarında tazminat taleplerinin neler olduğu, kimler tarafından ileri sürülebileceği, kimlerin tazminat ödemekle yükümlü olduğu, tazminat davasında yetkili ve göreli mahkeme, tazminatın nasıl belirleneceği ve zamanaşımı konuları incelenecektir.

DEVAMI

İflasın Müflis Bakımından Sonuçları

İflasın Müflis Bakımından Sonuçları

4/22/2022 7:09:02 PM

Asliye ticaret mahkemesinin iflas kararı vermesiyle birlikte iflas açılır ve aynı mahkemece iflasın kapanmasına karar verilmesiyle birlikte iflas kapanır. İflasın açılması ve kapanması arasında geçen bu sürede iflas masası teşkil edecektir. Bu iflas sürecinin müflis bakımından bazı hukuki sonuçları olacaktır. Bu yazımızda iflasın müflis bakımından sonuçları, iflas masasına hangi mal ve hakların gireceği, hangilerinin çıkarılabileceği ve iflasın müflisin tasarruf yetkisine etkisi konuları incelenecektir.

DEVAMI

Sigorta Ettirenin Sözleşme Öncesi Beyan Yükümlülüğü

Sigorta Ettirenin Sözleşme Öncesi Beyan Yükümlülüğü

4/22/2022 7:05:08 PM

Sigorta sözleşmesi kurulurken, sigortacının primi doğru bir şekilde tespit edebilmesi veya sözleşmeyi yapıp yapmama iradesini sağlıklı bir şekilde oluşturabilmesi için sigorta konusuna ilişkin bilgi sahibi olması gerekir. Bu nedenle sigorta ettiren, sigorta sözleşmesi kurulmadan önce, sigortacıya bilgi vermekle yükümlüdür. Bu yazımızda sigorta ettirenin sözleşme öncesi beyan yükümlülüğünü, bu yükümlülüğün ihlali ve sonuçları incelenecektir.

DEVAMI